Jak działa aparat analogowy?

Aparat analogowy to urządzenie, które pozwala na rejestrowanie obrazów i zapisywanie ich na kliszy. To może być następnie rozwinięte w obraz. Aparaty analogowe różnią się od aparatów cyfrowych na wiele sposobów, ale być może najbardziej oczywistą różnicą jest sposób przechowywania informacji.

Film to długi pasek plastiku z materiałem światłoczułym po obu stronach. Film jest wkładany do aparatu i nawijany na szpulę. Kiedy naciskasz spust migawki, otwiera się ona i wystawia film na działanie światła. Gdy światło przechodzi przez film, uderza w emulsję – materiał światłoczuły – i tworzy obraz.

Co mam na myśli mówiąc „obraz”? Wszystko zależy od tego, jak bardzo naświetlone są poszczególne części obrazu. Jeśli ekspozycja była zbyt niska (czyli za mało czasu, by światło trafiło na emulsję), to w miejscu, w którym mogło być zdjęcie, pozostanie tylko biała kartka papieru; jeśli ekspozycja była zbyt wysoka (za dużo czasu, by światło trafiło na emulsję), to w miejscu, w którym mogło być zdjęcie, pozostanie tylko czerń. Dlatego tak ważne jest używanie dobrego miernika ekspozycji!

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie soxx.pl