Czym jest phishing i jak sobie radzić z taką metodą oszustwa?

Phishing to metoda oszustwa, którą hakerzy wykorzystują do kradzieży danych osobowych od niczego niepodejrzewających ofiar. Oszustwa phishingowe występują w postaci fałszywych wiadomości e-mail, fałszywych witryn internetowych i postów w mediach społecznościowych.

Dlaczego tak wiele osób daje się nabrać?

Oszustwa phishingowe są skuteczne, ponieważ grają na ludzkich emocjach. Powodem, dla którego ludzie dają się nabrać na schematy phishingowe jest to, że wierzą, iż są one prawdziwe. Wmawiają sobie, że mają do czynienia z legalną firmą lub osobą, więc nie zastanawiają się dwa razy nad przekazaniem swoich danych osobowych.

Jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z phishingiem?

Oszustwa phishingowe mogą być bardzo przekonujące, ale są pewne rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby je rozpoznać:

– Adres e-mail może być podobny do Twojego własnego, ale nie do końca poprawny. Oszuści często używają błędnie wpisanych słów lub znaków (na przykład „gt” zamiast „lt”), aby ich adresy wydawały się bardziej uzasadnione.

– Adres e-mail może nie odpowiadać nazwie podanej w wierszu „Od”. Na przykład, jeśli otrzymasz wiadomość e-mail od osoby o nazwisku „John Smith” z adresu „no-reply@gmailservice.com” – jest to prawdopodobnie oszustwo phishingowe! Nie odpowiadaj ani nie klikaj żadnych linków w tego typu wiadomościach.

– Jeśli otrzymasz niezamówioną wiadomość e-mail od kogoś, kto prosi o podanie poufnych informacji (takich jak hasła lub numery kart kredytowych), jest to prawdopodobnie oszustwo phishingowe i należy je natychmiast usunąć, nie odpowiadając na nie ani nie klikając żadnych linków.

Zawsze w razie czego można skorzystać z dodatkowej opcji uwierzytelniania, którą daje takie rozwiązanie jak Yubikey 5 NFC, które skutecznie eliminuje możliwość przejęcia konta.