Kiedy warto udać się do dermatologa?

Dermatolog to specjalista, do którego w pierwszej kolejności kierują się osoby mające problemy z cerą, takie jak choćby trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry. Jednak nie tylko one powinny wskazywać na konieczność konsultacji. Również różnorodne znamiona i pieprzyki warto poddać profesjonalnemu badaniu.

Uważaj na słońce!

Zmiany skórne często pojawiają się na naszym ciele na przykład po nadmiernej ekspozycji na słońce. Z czasem jednak znikają, nie pozostawiając po sobie dolegliwości ani śladów. Nie oznacza to jednak, że w skórze nie nastąpiły poważniejsze zniszczenia. Mogło się to zdarzyć, choć na szczęście ciało z początku potrafi je zregenerować. Niemniej jednak informacja o uszkodzeniu pozostaje na dłużej. Z czasem zmiany mogą się więc pogłębić albo zaczynają powstawać coraz liczniejsze znamiona, przebarwienia i pieprzyki.

Podejrzane pieprzyki i znamiona

Praktycznie każdy z nas posiada na ciele drobne znaki charakterystyczne, takie jak pieprzyki i znamiona. Większość tych śladów na skórze nie jest problematyczna – nie powodują chorób ani nie zmieniają się w niebezpieczne dla zdrowia zmiany nowotworowe.

Jednak na część z nich należy zwrócić szczególną uwagę. Pojawiające się nagle w dużej liczbie pieprzyki i znamiona, które stale się powiększają i zmieniają, są pierwszym sygnałem, że ze skórą może dziać się coś nieodpowiedniego. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie właśnie takie zmiany, powinieneś zdecydować się na wizytę u dermatologa, na przykład w placówce Salve Medica. Dokona on szczegółowych badań i na tej podstawie zdecyduje, czy konieczne będzie ich wycięcie lub innego rodzaju leczenie, które zapobiegnie rozwojowi ewentualnego nowotworu.